לפרטים נוספים התקשרו

09-9566800

שמאי מקרקעין - תחומי אחריות

אנשים רבים סבורים כי עבודתו של שמאי מקרקעין מסתכמת במתן הערכת שוויים של נכסים ומבנים. אכן, זהו חלק חשוב בתחומי אחריותו המקצועיים של השמאי, אך בנוסף לזה אמון שמאי מקרקעין על מילוי תפקידים משמעותיים נוספים. במאמר זה ננסה לשפוך אור על מכלול תפקידיו ואחריותו של שמאי מקרקעין מומחה.

 

תחומי אחריותו של שמאי מקרקעין מומחה

 

אנשים רבים סבורים כי עבודתו של שמאי מקרקעין מסתכמת במתן הערכת שוויים של נכסים ומבנים. אכן, זהו חלק חשוב בתחומי אחריותו המקצועיים של השמאי, אך בנוסף לזה אמון שמאי מקרקעין על מילוי תפקידים משמעותיים נוספים. במאמר זה ננסה לשפוך אור על מכלול תפקידיו ואחריותו של שמאי מקרקעין מומחה.

 

שמאות מקרקעין ובדק בית

 

המושג בדק בית מתייחס לתחום אחד אשר נמצא באחריותו של שמאי המקרקעין. במהלך ביצוע בדק בית מעריך שמאי מקרקעין את מצבו ההנדסי של הבית, יהא זה בית חדש לגמרי או ישן. אנשים רבים נעזרים בשרותיו של שמאי מקרקעין בטרם הם עוברים לבית חדש, וכך הם לומדים על מצבו האמיתי של הבית; האם יש בעיות רטיבות בקירות הבית, האם מערכות החשמל והאינסטלציה פועלות כראוי, האם הבית אטום ועוד בדיקות שהאדם הפשוט והבלתי מקצועי לא יוכל לבדו לעמוד על ליקויים מבניים אלו.

 

שמאי מקרקעין וירידת ערכם של נכסים

 

תפקיד נוסף אותו ממלא שמאי המקרקעין הוא הערכת ירידה של נכסים עקב ליקויים סביבתיים שונים ומגוונים. כך למשל, בתים ודירות שבקרבתם מותקנות אנטנות סלולאריות עשויים לסבול מירידת ערך הנכסים שבבעלותם. שמאי מקרקעין יכול ללוות דיירים המעוניינים להגיש תביעות פיצויים בגין התקנת אנטנות סלולאריות, ואין זה משנה אם קרינת האנטנות הסלולאריות המוצבות בקרבת מגוריהם היא מעל המותר על פי חוק או לאו.

גם גילוי של גזים, כגון גילוי גז ראדון, בשטח המגורים יכול להביא לירידת ערך הנכס ובמקרים קיצוניים יכולים גזים אלו לגרום להתפתחותו של סרטן. גזים אלו יכולים להתגלות רק על ידי איש מקצוע, אשר בידיו הכלים והידע המקצועי לאיתור גזים בלתי רצויים ומסוכנים בבתי מגורים.

 

שמאות ויישום תמ"א 38

 

תמ"א 38 הינה תוכנית מתאר ארצית שתכליתה לחזק מבנים שנבנו עד שנות ה-80, כך שיהיו מוגנים מפני רעידות אדמה. תמ"א 38 אושרה על ידי הממשלה ומאפשרת לבעלי מבנים להתחיל בפעולות החיזוק של הבניין באופן כמעט מיידי, ללא כל צורך לעבור יותר מדי בירוקרטיות ואף מאפשרת להוסיף ולשפר את חזות הבניין ולהוסיף לו תוספות שונות. אך על מנת להנות מיתרונות תמ"א 38 נזדקק להערכתו של שמאי מקרקעין. בעזרת חוות הדעת המקצועית שלו - יוכלו דיירי הבניין או בעליו להתחיל בחיזוקו ושדרוגו - מבלי להתעסק בבירוקרטיות מיותרות.

 

שמאי מקרקעין ומיסוי

 

נכסים נרכשים ונמכרים מדי יום, זו עובדה. בעת ביצוע עסקאות נדל"ן שונות אנו נדרשים לשלם מגוון מיסים. כך למשל, כאשר רוכשים נכס, עלינו לשלם מס רכישה שכן רק כך אנו בעצם מבטיחים את זכויותינו במקרקעין. מס זה משלם רוכש הנכס לרשויות המס והוא תוצר של גודל העסקה. בדומה, קיים מס המכונה מס שבח, מס זה למעשה מוטל על המוכר ומתייחס לרווח שנוצר עקב מכירת הנכס. בנוסף לכך, על המוכר מוטלת החובה לשלם מס מכירה.

בעזרת שמאי מקרקעין מומחה תוכלו לקבל מידע מקיף אודות מיסים אלו ואף תוכלו להבין אם אתם זכאים להקלות במיסוי או פטורים. בנוסף במקרה של מס שבח יבדוק השמאי באם שולם מס השבח לפני שהבעלות על הנכס עברה לידיים שלכם וכך ימנה בעיות מיורות בשלב מאוחר יותר.

 

שמאי מקרקעין ובחינות כדאיות בתחום הנדל"ן

  

תפקיד נוסף אותו ממלא שמאי מקרקעין הוא בדיקת כדאיות לפרויקטי נדל"ן בסדרי גודל שונים ומגוונים. עד כה עמדנו כיצד מומחיותו של שמאי מקרקעין מסייע לנו בעת מכירה או קנייה של בית או דירה. אך שמאי מקרקעין מקצועי למעשה  אף עורך בדיקות כדאיות לפרויקטים גדולים של נדל"ן, ובהתאם להמלצותיו המקצועיות שוקלים יזמי הנדל"ן באם ראוי להשקיע בפרויקט נדל"ן נתון או לאו.

 

אם כן, נראה כי שמאי מקרקעין מקצועי, כזה שסיים לימודי שמאי מקרקעין ורשום כשמאי מוסמך - יכול לסייע לנו רבות בעת ביצוע עסקאות נדל"ן בסדרי גודל שונים, ביכולתו לחסוך לנו הרבה מאוד כסף, לחסוך לנו כאבי ראש מיותרים ובמקרים רבים, הערכתו של שמאי אף משפיעה על איכות חיינו ובריאותנו.