לפרטים נוספים התקשרו

09-9566800

פסק דין בנושא רשלנות עירייה

המשיבים תבעו את העירייה, בטענה כי הציגה להם מצג שווא רשלני בדף המידע, בכך שנמנעה מלפרט מידע מהותי בדבר מגבלת הבניה בחלקה. הם טענו כי לא היו מעלים בדעתם להתקשר בעסקה לקניית החלקה, אילו ידעו כי זכויות הבניה שפורטו בדף המידע אינן ניתנות למימוש באופן מיידי, ואף לא בעתיד הנראה לעין.

 

פסק דין זה ניתן בבית המשפט העליון

 

פסק דין

השופט ד' חשין:

 

1. זהו ערעור וערעור שכנגד על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו (כבוד השופטת חיות) מיום 9.3.2004 בת"א 11/98. בפסק הדין נקבע, בין היתר, כי עיריית פתח תקווה הפרה כלפי בני הזוג אורה ושלמה נקר ובתם רונית ספו את חובת הזהירות החלה עליה, בהציגה מצג שווא רשלני בדף מידע שעליו הסתמכו לצורך רכישת חלקת קרקע.

 

עיריית פתח תקווה (להלן - המערערת או העירייה) מערערת על קביעותיו של בית משפט קמא וטוענת כי לא התרשלה. אורה נקר, עזבונו של שלמה נקר ז"ל (שנפטר בשנת 1998) ורונית ספו (להלן - המשיבים) מערערים, בעיקרו של דבר, על אי חיובה של המערערת לשלם להם את כל תשלומי המיסים וההוצאות ששילמו בגין רכישת הקרקע.

 

רקע עובדתי

2. ביום 2.5.1996 רכשו המשיבים חלקת אדמה בשטח של כחצי דונם בעיר פתח תקווה, חלקה 94 בגוש 6716 (להלן - החלקה). תמורת החלקה, שילמו המשיבים סך בשקלים השווה ל-250,000 דולר, וכן היטל השבחה החל על החלקה בסך השווה ל-50,000 דולר. טרם הרכישה הוצג בפני המשיבים דף מידע מיום 11.4.1995 אשר הוצא על ידי מינהל ההנדסה בעירייה (להלן - דף המידע). דף זה נמסר על ידי העירייה לעורך-הדין יראל, אשר ייצג את שני הצדדים בעסקת הרכישה. על פי האמור בדף המידע, חלות על החלקה תוכניות המיתאר פת/1290 ופת/2000, לפיהן מצויה החלקה באזור מגורים א', שניתן לבנות בו בצפיפות של 4 יחידות דיור לדונם נטו בשתי קומות ובאחוז בניה מירבי נטו של 60% + 10% כעליית גג ומרתף. כן צוין בדף המידע, כי קיימת חבות בתשלום היטל השבחה. זמן מה אחר הרכישה, ביקשו המשיבים לממש את זכויות הבניה בחלקה ולהקים בה שני קוטג'ים. ממגעים שקיימו לצורך כך עם העירייה, התברר למשיבים כי בהעדר פיתוח ובהעדר תשתיות באזור בו מצויה החלקה, אין אפשרות לקבל בחלקה זו היתר בניה בעתיד הנראה לעין (להלן - מגבלת הבניה).

 

לקריאת פסק הדין המלא לחץ כאן.

 

צוות המומחים המועסק במשרד שמאים עומד לרשותך וישמח ללוות, לייעץ ולענות לך באופן אישי על כל שאלה.

מגוון תחומי ההתמחות, הידע והניסיון שצברנו מאפשרים לנו לספק את הפתרונות האופטימאליים ביותר לצרכיך

בתחום המקרקעין והשמאות.

ליצירת קשר לחץ - יעוץ שמאי מקרקעין

  

 

אין לראות בפסקי דין ו/או דיונים אלו כל סוג של ייעוץ, המלצה או חוות דעת ויש לבחון ולבדוק כל מקרה

לגופו. כל העושה שימוש בפסקי דין אלו עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. הכתוב כפוף לשינויי עריכה.

ט.ל.ח