לפרטים נוספים התקשרו

09-9566800

מס מכירה - המס המוטל על מכירת זכויות במקרקעין

מס מכירה הינו מס בגין עסקה במקרקעין והחייב בתשלומו הוא מוכר המקרקעין. שעור מס המכירה המוטל בגין מכירת מקרקעין הוא אחוז קבוע משווי המכירה, למעט מקרי מס מופחת. ישנם תנאים ותקנות רבות היכולות להעניק פטור מלא או חלקי מחבות בגין תשלום מס מכירה...

מהו מס מכירה?

מס מכירה הינו מס בגין עסקה במקרקעין והמחויב בתשלומו הוא מוכר המקרקעין. מס המכירה מוטל על מכירת מקרקעין והעברת זכויות במקרקעין. כחלק מהגדרת המכירה מתייחסים גם לעסקאות מתנה, כלומר עסקאות שנעשו ללא תמורה וגם לפעולות שונות שנעשות באיגוד המקרקעין.

 

שיעור מס מכירה

שעור מס המכירה המוטל בגין מכירת מקרקעין, הוא אחוז קבוע משווי המכירה למעט מקרי מס מופחת. שיעור מס מכירה מופחת הוא 0.8% משווי המכירה של דירת מגורים, וניתן לקבל זכאות לתשלום מס מכירה מופחת בהתקיים מס' תנאים מסוימים.

 

פטור מתשלום מס מכירה ותשלום מס מכירה מופחת

ישנם תנאים ותקנות רבות היכולות להעניק פטור מלא או חלקי מחבות בגין תשלום מס מכירה. התנאים משתנים בהתאם לאופי הנכס, עסקת המכירה, יעוד הנכס ועוד.

כמו כן, בהתקיים תנאים מסוימים, ניתן לקבל זכאות לפטור חד פעמי מתשלום מס מכירה ולעיתים אף לשלם מס מכירה מופחת.

 

חובת הדיווח ואי תשלום מס המכירה

ע"פ חוק מיסוי המקרקעין, קיימת חובה לדווח על כל עסקת מקרקעין לרבות על מכירת זכויות במקרקעין.

על חיוב במס שלא שולם במועד, יתווספו ריבית והפרשי הצמדה החל מסוף התקופה להגשת ההצהרה ועד מועד התשלום בפועל. כדאי לדעת, שישנן דרכים שונות לדחיית תשלום המס ולערער על המס.

 

חשוב לדעת

שווי המכירה, שממנו נגזר אחוז מס המכירה, הוא לא בהכרח השווי עליו סיכמו הצדדים בהסכמה חוזית. משמע, רשויות המס יכולות להתעלם מן המחיר שנקבע בחוזה ולהתייחס לשווי המקרקעין בכדי לחשב את שומת המס ע"פ שווי הנכס בשוק ביום המכירה. ע"פ רוב, רשויות המס מתייחסות לשווי הנכס ע"פ ההסכמה החוזית, אלא במקרים בהם הרשויות מאמינות כי יש יחסים מיוחדים בין הצדדים שהשפיעו על המכירה. במקרים אלה, על הצדדים לפנות לשמאי מקרקעין מוסמך אשר יעריך את שווי הנכס הנדון.

 

לקריאת פסקי דין בנושא מיסוי מקרקעין לחץ כאן.

 

 

רוצה לדעת אם הנך זכאי לפטור מתשלום מס מכירה?

צוות שמאי מקרקעין המועסק במשרד שמאים מיקי אדלשטיין מומחה בתחום מיסוי המקרקעין כשבכלל זה מס מכירה. נשמח לענות לך באופן אישי על כל שאלה ולספק לך את הפתרונות האופטימאליים ביותר עבור צרכיך בנושא מס מכירה בפרט, ובתחומי מיסוי מקרקעין בכלל.

הדרך לקבלת הפתרון מתחילה ביצירת קשר.

ליצירת קשר לחץ - ייעוץ שמאי מקרקעין

 

 

אין לראות בכתוב הנ"ל ו/או בתכנים הנ"ל בחלקם או בכלליותם כל סוג של יעוץ, חוות דעת או המלצה ויש לבחון ולבדוק כל מקרה לגופו. הנתונים נכונים ליום כתיבת המאמר ויש לבדוק שינויים ועדכונים בחוק. ט.ל.ח

כל הזכויות שמורות למיקי אדלשטיין שמאי מקרקעין . אין להעתיק, להפיץ או לפרסם ללא אישור בכתב.